Podzim je roční období změn – nejen barva listí se mění. Mnoho dětí přichází do nové školy nebo školky a rodiče nastupují do práce. Tyto změny mohou mít vliv na vaše zdraví.
Vše živé je vysoce adaptabilní na okolní prostředí. Proto také ryby žijící ve vodě dýchají žábrami, které jsou uzpůsobené pro získávání kyslíku z kapaliny, kdežto savci dýchají plícemi, které využívají kyslík ze vzduchu. Tento vývoj trval milióny let. V mnohem menším měřítku se na své prostředí adaptuje i každý z nás. Příklad: Když jsme v létě venku na slunci, kůže nám ztmavne, aby nás chránila před UV zářením. Když se více věnujeme tělesné aktivitě, dojde k posílení svalů, které tak dokážou fungovat lépe. A když jsme vystaveni potenciálně nebezpečným mikroorganismům, náš imunitní systém produkuje velmi specifické protilátky a buňky, aby s nimi bojoval.
Změny prostředí na druhou stranu ovlivňují naše zdraví. Zejména vzduch, který dýcháme, má na naši pohodu velký vliv. Pobyt v místnostech s klimatizací v létě a s topením v zimě naše zdraví ohrožuje, protože vzduch je převážně suchý, a tak dochází k vysychání sliznic v nose a v dýchacích cestách, což má vliv na jejich funkci.
Vlhkost vzduchu v místnostech může zlepšit správné větrání nebo zvlhčovač vzduchu. Jako prevenci vysychání sliznic můžete používat také čisticí a zvlhčující sprej, jako je QUIXX® soft. Tento sprej je vhodný i proti obtížím, které vyvolává prach a další nečistoty v ovzduší.
Alergeny, například zrnka travních pylů nebo roztoči v domácnosti, mohou vést k záchvatům alergické rýmy. A právě alergeny, na které jste citliví, se mohou vyskytovat ve vysokých koncentracích kdekoli, kam chodíte vy nebo vaše děti. Dokud nebude existovat možnost kontaktu s nimi zabránit, máte prostě smůlu.
Patogeny jako bakterie nebo viry mohou způsobovat infekční onemocnění. Mohou se také přenášet různými cestami. Kapénkové infekce se přenášejí kašláním, kýcháním nebo při mluvení, kontaktní infekce se přenášejí dotykem (přímo) nebo přes předměty, na nichž patogeny ulpěly (nepřímo).
Školky jsou známé jako „pěstírny“ mnoha typů infekčních nemocí. Mezi faktory, které podporují jejich šíření, patří úzký tělesný kontakt, řada aktivit obnášejících kontakt s tělními tekutinami nebo vylučovanými látkami a nedostatečná ochrana imunitním systémem, zejména u velmi malých dětí. Pravidelné mytí rukou mýdlem a teplou vodou snižuje u učitelů/vychovatelů a dětí riziko přenosu dotykem.